Porečko iskustvo organiziranja palijativne skrbi prikazano na poslijediplomskom tečaju Osnova palijativne medicine u Zagrebu
Na poslijediplomskom tečaju iz osnova palijativne medicine koji se tijekom studenog ove godine održava na Medicinskom fakultetu u Zagrebu predstavljena su ove subote porečka iskustva u organizaciji skrbi za najteže bolesnike u završnom stadiju bolesti.
Iskustva rada porečkog multidisciplinarnog tima predstavila je Sandra Ćakić Kuhar, stručna voditeljica Doma za starije i nemoćne osobe Poreč i voditeljica programa "Hospicij-kućna skrb".
Poreč je jedna od rijetkih lokalnih zajednica koja je skrb za ove teške bolesnike kao svoj prioritet prepoznala već prije petnaestak godina te se od tada za njih organiziraju različiti oblici pomoći. Tako su teškim bolesnicima koji žive u svojim kućama besplatno dostupna ortopedska pomagala, dodatna zdravstvena njega, fizikalna terapija u kući, socijalna i psihološka pomoć i podrška.
Od lipnja ove godine Grad Poreč-Parenzo financira i program prioritetnog smještaja terminalnih bolesnika u Dom, za što su osigurane dvije jednokrevetne sobe.
Ovi programi realiziraju se uz intenzivnu suradnju s Mobilnim palijativnim timom Istarske županije.
Na tečaju koji su uz Medicinski fakultet u Zagrebu organizirali Centar za palijativnu medicinu, medicinsku etiku i komunikacijske vještine sudjelovalo je 50-tak profesionalaca različitih profesija (liječnika, ljekarnika, medicinskih sestara, socijalnih radnika) koji su porečka iskustva u radu s palijativnim bolesnicima prepoznali kao izuzetno vrijedan doprinos skrbi za ove bolesnike, koji svojim kontinuitetom i razvojem pokazuju značaj sinergijskog djelovanja struke, javnosti i politike u rješavanju potreba zajednice.
Dom za starije i nemoćne osobe Poreč