"Jačanje lokalnih kapaciteta za primjenu europskog socijalnog modela i pristupanje europskim socijalnim mrežama"

"Jačanje lokalnih kapaciteta za primjenu europskog socijalnog modela i pristupanje europskim socijalnim mrežama"

U Zagrebu je 25.02. 2013. održan prvi partnerski sastanak projekta "Jačanje lokalnih kapaciteta za primjenu europskog socijalnog modela i pristupanje europskim socijalnim mrežama" (skraćeni naziv ESM 2) kojeg financijski podupire Nacionalna zaklada za razvoj civilnoga društva. Partneri na projektu su Gradska radionica iz Pule, CERANEO iz Zagreba, ALD iz Siska, HILS iz Osijeka i Srma iz Sinja.
Nositelj projekta je CERANEO koji je i osmislio projekt na temelju svojih istraživanja iz 2007. i 2010. Ovim istraživanjima dobiveni su uvidi u stanje socijalnog dijaloga te međusektorske suradnje između institucija uključenih u djelovanje na socijalnom području, a rezultati su poslužili kao podloga za pokretanje i formiranje sadržaja i koncepta projekta. Istraživanja su obuhvatila sve zavode za zapošljavanje, centre za socijalnu skrb, privatne i državne ustanove socijalne skrbi, udruge koje se bave socijalnim pitanjima i/ili pružaju socijalne usluge, sve gradske urede koji se bave društvenim djelatnostima na području zdravstva i socijalne skrbi, te županijske odjele zadužene za zdravstvo i socijalnu skrb. Neki od izraženih problema identificiranih ovim istraživanjem su nepostojanje strateških razvojnih dokumenata s ciljevima socijalnog razvoja, nedovoljno međusobno povjerenje i suradnja dionika te nepoznavanje europske socijalne politike, a upravo to je važno kako bi se moglo uspješno koristiti sredstava iz EU fondova. Samoprocjena dionika glede njihovih kapaciteta u pisanju prijedloga projekata i povlačenja sredstava EU govori o relativno skromnim ocjenama. Također rezultati sugeriraju relativan nedostatak sudjelovanja na edukacijama i skromne mogućnosti i djelovanja na umrežavanju organizacija posebice na EU razini.
Cilj projekta je povećati znanja i sposobnosti primjene koncepata koje zagovara europski socijalni model te identificirati i osnažiti kapacitete civilnog društva za umrežavanje sa krovnim europskim organizacijama koje tematiziraju socijalna pitanja. Kroz projekt bit će organizirano pet regionalnih radionica sa svrhom educiranja i povezivanja lokalnih dionika na području pokretanja i ostvarivanja aktivnosti koje razvijaju europski socijalni model u hrvatskom sustavu socijalne politike i socijalne skrbi. Očekujemo da će se kroz ovaj projekt osnažiti dionici u provođenju socijalnih programa i da će im se olakšati pristup Europskom socijalnom fondu.
Prema planu aktivnosti, prva regionalna radionica organizirat će se u Puli u rujnu i trajati će dva dana.