Pokrenut postupak javne rasprave o prijedlogu Izmjena i dopuna Prostornog plana Istarske županije

Pokrenut postupak javne rasprave o prijedlogu Izmjena i dopuna Prostornog plana Istarske županije

Istarska županije je danas pokrenula postupak javne rasprave o prijedlogu Izmjena i dopuna Prostornog plana Istarske županije. Izmjena i dopuna Prostornog plana Istarske županije izrađuje se i provodi temeljem Zakona o prostornom uređenju i gradnji, a obuhvaća područje Istarske županije u cjelini, u svojim administrativnim granicama temeljenim na podacima Državne geodetske uprave (DGU).

Izmjenama i dopunama prostornog plana IŽ pristupilo se radi niza izmjena zakona i podzakonskih propisa koji imaju neposredan utjecaj na sustav prostornog uređenja, zbog dostignutog višeg stupnja spoznaja o mogućnostima, ograničenjima i zaštiti prostora Istarske županije, kao i iskazanih potreba gradova i općina za redefiniranjem pojedinih prostorno-planskih odrednica strateškog dokumenta prostornog uređenja. Time se ujedno Prostorni plan usklađuje sa usvojenim razvojnim dokumentima na nacionalnoj i županijskoj razini.

"Prostor kao resurs, održivi i policentrični razvoj, te otvorenost i integracija prostora temeljna su načela kojima se rukovodilo u organizaciji prostora pri izradi Prostornog plana Istarske županije. Prostorni plan Istarske županije izrađen je racionalno, ali ne i restriktivno, te u skladu sa Zakonom, prostornim mogućnostima i iskazanim potrebama jedinica lokalne samouprave", naglašava istarski župan Valter Flego.

Petnaest je planskih mjera za realizaciju osnovnih ciljeva postavljenih Prostornim planom IŽ, među njima deset najznačajnijih.

1.  GRAĐEVINSKO PODRUČJE

47% građevinskog područja naselja je danas neizgrađeno što ukazuje da postoji određena rezerva građevinskog područja za razvoj naselja. Planom su revidirani kriteriji za utvrđivanje građevinskih područja naselja, u cilju sprječavanja njihovog neracionalnog širenja. 

2. IZDVOJENA GRAĐEVINSKA PODRUČJA NAMJENJENA TURIZMU

Ovim se izmjenama smanjuje površina izdvojenih građevinskih područja za turizam na zapadnoj obali IŽ. Uz suglasnost gradova i općina vršila realokacija zona - neke su lokacije brisane da bi se mogle planirati u istoj površini nove zone za turizam. Povećan je planirani broj smještajnih kapaciteta u cilju racionalnijeg korištenja već zauzetog prostora. Stambeno-turistička naselja prenamijenjena su u građevinska područja naselja ili u izdvojena građevinska područja za turizam. Ovim se planom razvoj turizma usmjerava na unutrašnjost i istočnu obalu županije, dok se za područje zapadne obale određuju viši standardi i kategorije za već izgrađene turističke komplekse.

3. SPORT I REKREACIJA

Broj lokacija golf igrališta je smanjen sa 23 (od toga su dva postojeća) na 17, a za 3 lokacije određena je uvjetovana rezervacija prostora temeljem zadanih uvjeta iz Strateške procjene utjecaja na okoliš ID PPIŽ.

4. MINERALNE SIROVINE

Smanjuje se broj eksploatacijskih polja sa 81 na 49. Utvrđene su velike rezerve unutar postojećih eksploatacijskih polja za tehničko građevni kamen, građevni pijesak i šljunak te se ovim Planom ne dozvoljava otvaranje novih eksploatacijskih polja za navedene mineralne sirovine.

5. ZAŠTIĆENO PODRUČJE

Poveća se površina zaštićenog područja prirode za 30%. Ovim izmjenama Plana zaštićeno područje rasprostire se na površini od ukupno 72.442,77 ha što iznosi 25,75% područja Županije. Dosad se štitilo 56.070 ha što iznosi 19.86 % teritorija županije.

6. PROMET

Planom je određena mreža potencijalnih lokacija helidroma u funkciji javnog zračnog prometa, za vlastite potrebe (turizam) i potrebe raznih intervencija (vrlo učinkovito u sustavu zaštite i spašavanja). Glede dijela koji se odnosi na cestovnu infrastrukturu, kao prioritetni projekti od šireg značaja, definirani su dovršetak istarskog Ipsilona, rekonstrukcija državne ceste na zapadnoj obali županije D75; državne ceste na istočnoj obali županije D66 te razne obilaznice naselja i sl.

7. ENERGETIKA:

Kod rekonstrukcije postojećih i/ili gradnja novih zamjenskih proizvodnih blokova, u cilju zaštite ljudi i okoliša uvjetuje se primjena najsuvremenijih (naprednijih i "čišćih") proizvodnih tehnologija i najučinkovitijih mjera zaštite, a kao energent se uvjetuje plin, što se prvenstveno odnosi na TE Plomin III čijom će se izgradnjom značajno povećati ukupna snaga kompleksa sa postojećih 335 MW na 710 MW. Planom se određuje proizvodnja energije iz obnovljivih izvora i  kogeneracije (vjetar, sunce, energetski iskoristiv otpad i sl.)

8.    VODOOPSKRBA:

Sustav vodoopskrbe mora osigurati sigurnu opskrbu vodom i u kritičnim razdobljima. Predložena koncepcija temelji se na integraciji vodnih resursa.  (izvorišta u dolini Mirne  i Raše)

9. OTPAD - Planom je određen integralni sustav gospodarenja otpadom

Nakon puštanja u rad ŽCGO Kaštijun, utvrđuje se obveza sanacije i rekonstrukcije postojećih odlagališta komunalnog otpada  u pretovarne stanice, reciklažna dvorišta, kompostane i sortirnice odvojeno sakupljenog otpada, sukladno posebnim propisima.

10. UGRAĐENE SU MJERE UBLAŽAVANJA UTJECAJA NA OKOLIŠ SUKLADNO STRATEŠKOJ

Plan je u cijelosti usklađen s mjerama iz Strateške studije utjecaja na okoliš  za Izmjenu i dopunu Prostornog plana Istarske županije. Sukladno odrednicama Strateške, Planom su određene mjere ublažavanja štetnog utjecaja na okoliš.

Javna rasprava o prijedlogu Izmjena i dopuna Prostornog plana Istarske županije, kao i javna rasprava o Strateškoj studiji utjecaja na okoliš Izmjena i dopuna Prostornog plana Istarske županije trajat će 15 dana, od 01. do 15. rujna 2015. godine. U sklopu javne rasprave, održat će se dva javna izlaganja, 03. rujna u Pazinu (Spomen dom), u 18 sati; te 08. rujna u Puli (Dom hrvatskih branitelja), u 18 sati.