Istarska županija treća po konkurentnosti u Hrvatskoj
Nacionalno vijeće za konkurentnost predstavilo je treće po redu istraživanje «Regionalni indeks konkurentnosti Hrvatske 2013.». Prema provedenom istraživanju Istarska županija je, nakon Grada Zagreba i Varaždinske županije, treća najkonkurentnija županija u Hrvatskoj.
Rezultatima istraživanja izuzetno zadovoljan je istarski župan Valter Flego. "Biti trećim na Regionalnom indeksu konkurentnosti potvrda je da radimo dobar posao u Istarskoj županiji. U ovome mandatu dodatno smo angažirani na poboljšanju i unaprjeđenju efikasnosti županijske uprave što potvrđuju i ostvarene uštede na materijalnim troškovima u iznosu od 7 milijuna kuna za 2014. godinu", istaknuo je župan Flego dodajući kako Županija posebne napore čini i u smislu davanja poticaja gospodarstvu, osobito u proizvodnji i izvozu, te u malom i srednjem poduzetništvu.
Istarski župan istraživanje ujedno vidi i kao svojevrsni vodič za investitore te očekuje da će oni prepoznati konkurentske prednosti Istarske županije i da će svoje investicije prvo ovdje realizirati.
"Istarska županija kontinuirano jača lokalne sposobnosti za sudjelovanje u upravljanju razvojem na svojem području i u široj regiji. Regionalnu konkurentnost se trudimo osnažiti kroz koncept suradnje i umrežavanja lokalne i regionalne samouprave i uprave, kao i civilnog društva u promišljanju razvoja, rješavanju regionalnih razvojnih problema i jačanju regionalne konkurentnosti", naglasio je župan.
"I ovo istraživanje je nedvojbeno potvrdilo da je Hrvatskoj hitno potrebna regionalizacija, odnosno decentralizacija ovlasti i financijskih sredstava, čime bi se zasigurno podigla konkurentnost hrvatskih županija, ali i nacionalna konkurentnost, koja nikad nije bila lošija, jednostavno", dodaje župan Flego.
Istraživanje konkurentnosti na županijskoj razini pokrenuto je 2007. godine i ponavlja se u trogodišnjim ciklusima, čime je stvoren odličan informacijski temelj za praćenje promjena u konkurentnosti županija i kvalitete faktora o kojima ona ovisi u tri vremenske točke (2007., 2010. i 2013. godina). Istraživanje daje jasnu sliku o jakostima i slabostima 21 hrvatske županije te donosi preporuke za jačanje konkurentnosti gospodarstva na lokalnoj razini.
Istraživanje se provodi korištenjem metodologije Svjetskog gospodarskog foruma (WEF) i Instituta za razvoj menadžmenta (IMD), čime je ostvarena konzistentnost s mjerenjem konkurentnosti na nacionalnoj razini.
Provedeno mjerenje i rangiranje regionalne konkurentnosti temelji se na analizi kvantitativnih i kvalitativnih podataka o poslovnom sektoru (poduzeća) i poslovnom okruženju. Statistički podindeks sastoji se od 8 stupova (Demografija, zdravlje i kultura; Obrazovanje; Osnovna infrastruktura i javni sektor; Poslovna infrastruktura; Investicije i poduzetnička dinamika; Razvijenost poduzetništva; Ekonomski rezultati - razina; Ekonomski rezultati - dinamika), a anketni od 9 stupova konkurentnosti (Lokacijske prednosti; Lokalna uprava; Infrastruktura; Vladavina prava; Obrazovanje; Financijsko tržište i lokalna konkurencija; Tehnologija i inovativnost; Klasteri i Marketing i menadžment).