Pula: Udruga "Žene Europe - Donne D'Europa - Ženske Evrope - Women of Europe" za ravnopravnost žena i njihovo dostojanstvo
Danas, kako ni prije 30 godina, kada su feminističkim pokretom žene digle glas za svoju jednakost, nisu ostvarena sva proklamirana načela rodne ravnopravnosti i zaštita prava proizašlih iz zakonske regulative - zaključak je koji se nameće poslije prekograničnog skupa, što je, pod pokroviteljstvom Provincia di Trieste (Provincija Trst) i Istarske županije, a u organizaciji udruge "Žene Europe - Donne D'Europa - Ženske Evrope - Women of Europe" održan u pulskom sjedištu Zajednice Talijana.
Skup pod nazivom " ŽELIMO MOĆI RADITI - LAVORARE TUTTE - VSE ŽELIMO RADITI" pobudio je veliko zanimanje žena i ukazao na probleme s kojima se susreću u svakodnevnom životu. Bez obzira na ženske sposobnosti i afinitete, one su tamo gdje se donose važne odluke, malo zastupljene. Žene se ne angažiraju dovoljno protiv rodne podijeljenosti. Štoviše, mire se s njom i preuzimaju na sebe ogroman teret poslova i obaveza, kako u obitelji tako i izvan nje. Ne koriste čak ni ona prava koja im daje Zakon o ravnopravnosti spolova i Zakon o suzbijanju diskriminacije.
U radu skupa sudjelovale su žene iz Italije, Slovenije i Hrvatske, a obratile su im se parlamentarke iz tih zemalja.Prva im se telefonom obratila Debora Serracchiani, predstavnica Europarlamenta, s najnovijim vijestima iz Bruxellesa, gdje je parlament donio odluku da Europska komisija mora poboljšati postojeću legislativu zemalja članica u cilju izjednačavanja cijene rada za žene i muškarce.
Potpredsjednica udruge Ester Pacor, ukazala je na sve veće diskriminaciju s kojom se suočavaju žene, što je potkrijepila primjerima iz prakse u kojima su žene prve na udaru za otkaz. Posebno je dojmljiv bio njezin iskaz kako se žene pri zapošljavanju suočavaju sa seksizmom i rodnom diskriminacijom.
O teškoćama pri zapošljavanju i položaju žena na poslu, prije svega o slabijem vrednovanju istih poslova za žene, u odnosu na muškarce, te nižoj mirovini, govorila je Snježana Vasiljević, sa zagrebačkog Pravnog fakulteta.
Na skupu su otvorena mnoga pitanja, i pred udrugom "Žene Europe - Donne D'Europa - Ženske Evrope - Women of Europe" je mnogo posla da se ostvari željeni model rodne ravnopravnosti i jednakosti pred zakonom za sve.
U sklopu pulskog skupa održana je inauguracija spomenika Sonyju, otvorenje izložbe i projekcija videa, što su održane u crkvici Sv. Roka na Velikom Brijunu, čime je realiziran projekt "CIRCUS MEME" umjetnice Fabiole Faidiga. Riječ je o skulpturi slona Sony, kojega je indijska predsjednica Indira Gandhi darovala predsjedniku Titu 1972. godine. Skulptura, u prirodnoj veličini slona, svojom simbolikom ukazuje na transformaciju procesa pomirenja, kako bi se osnaženi mogli okrenuti budućnosti.