150. godišnjica osnutka Istarskog pokrajinskog sabora - prigodno će se ove godine obilježiti nizom manifestacija
Ove će se godine, nizom manifestacija, obilježiti 150. godišnjica osnutka Istarskog pokrajinskog sabora. Tim je povodom u ponedjeljak, 28. veljače 2011. godine održana konferencija za novinare u Istarskoj sabornici u Poreču, na kojoj su programe obilježavanja te iznimno važne obljetnice predstavili istarski župan Ivan Jakovčić i predstavnici znanstvenih, kulturnih i obrazovnih institucija u Istarskoj županiji. Program obilježavanja ima za cilj približiti javnosti društvenu, političku i gospodarsku prošlost Istre vezanu uz djelovanje tog zakonodavnog tijela u drugoj polovici 19. st. i početkom 20. st.
U travnju ove godine započet će digitalizacija, a omogućit će se i pristup putem internet stranice, službenih listova Zemaljskog sabora Markgrofovije Istre, koja je obuhvaćala današnju Istarsku i dijelove Primorsko-goranske županije te mjesta koja se danas nalaze u Republici Sloveniji i Italiji. Digitalizaciju financijski pomaže i Ministarstvo kulture RH. Građa će biti dostupna i na portalu Hrvatska kulturna baština.
Također u travnju, uredništvo Istrapedije provest će akciju kojom će nastojati obogatiti istarsku internetsku enciklopediju, motivirajući studente da svojim radovima pridonesu njezinom popunjavanju. Moći će sudjelovati istarski studenti preddiplomskih i diplomskih studija koji se školuju na području Istarske županije ili izvan nje. Zadatak je studenata "prijaviti" osobu, pojam, događaj ili činjenicu po vlastitom izboru koja je posredno ili neposredno povezana s radom Istarskog sabora. Glavna nagrada je prijenosno računalo. Akcija počinje 4. travnja, a za 27. svibnja predviđeno je proglašenje pobjednika i dodjela nagrada u zgradi Admiraliteta na pulskoj rivi.
Prekograničnim projektom "Revitas" - revitalizacija istarskog zaleđa i turizma u istarskom zaleđu, koji se provodi u hrvatskoj i slovenskoj Istri, nastavit će se slijed navedenih aktivnosti. U zgradi Istarske sabornice otvorit će se jedan od 6 info-centara predviđenih projektom "Revitas". Dovršetak opremanja prostora planiran je za lipanj, a svečano otvorenje za rujan ove godine. Donji će se kat Sabornice primjereno urediti, a ispred nje postavit će se info-kiosk koji će prikazivati kulturnu ponudu Istre i biti povezan s još 20 takvih u hrvatskoj i slovenskoj Istri.
Projekt "Revitas" sufinancira Europska unija kroz Program prekogranične suradnje Slovenija-Hrvatska 2007-2013 (IPA - instrument pretpristupne pomoći), a provodi se na području slovenske i hrvatske Istre.
Početak parlamentarnog života u Istri obilježit će se i u školama, i to na inicijativu voditelja županijskih stručnih vijeća nastavnika i učitelja povijesti, a pod pokroviteljstvom županijskog Upravnog odjela za kulturu.
Katoličko društvo prosvjetnih djelatnika Istre mons. Antuna Heka organizirat će kviz "Krasna zemljo" s ciljem popularizacije zavičajne povijesti. Na natjecanje, koje će se održati u Poreču tijekom rujna i listopada, mogu se prijaviti parovi učenika osmih razreda osnovnih škola te parovi učenika iz četvrtih razreda srednjih škola. Provjeravat će se znanje iz povijesti Istre u 19. stoljeću, s naglaskom na vrijeme osnivanja Sabora. Kviz se sastoji od testova znanja i terenskog obilaska, a bodovat će se i brzina kretanja.
Istarsko povijesno društvo i Zavičajni muzej Poreštine pridonijet će kvaliteti obilježavanja 150. rođendana Istarskog sabora - organizacijom međunarodnog znanstvenog skupa u listopadu, što će pratiti i objava zbornika 2012. godine. Hrvatski, slovenski, talijanski i austrijski povjesničari, te drugi znanstvenici govorit će o političkom životu Istre u drugoj polovici 19. st. i svim sastavnicama njenoga društvenoga razvoja, od kojih su se mnoge odrazile na rad Istarskog pokrajinskog sabora.
Izložba o životu u Istri u vrijeme djelovanja Istarskog sabora "Perom i šakama" Povijesnog muzeja Istre, koja će se otvoriti u studenom u Istarskoj sabornici, na multimedijalan će način tematizirati život Poluotoka od 1861. do 1918. godine. Muzej će nastojati približiti javnosti svakodnevicu stanovnika Istre te potaknuti vrednovanje osobnih ostavština zastupnika i službenika Sabora, ali i općenito izvora za povijest Istre u tome razdoblju. Lajtmotivi izložbe kreću se od političke propagande, političara, službenika preko glasačkog prava, školstva, javnih radova i izgradnje do zdravstva i socijalne skrbi te života u oštarijama. Dio prostora posvetit će se i sjećanjima današnjih stanovnika Istre.
Zavičajni muzej Poreštine i Humaniora d.o.o. objavit će publikaciju o povijesti Istarskog sabora i predstaviti je sredinom prosinca 2011. godine. Obradom tema iz tog vremena bavit će se mnogi znanstvenici, a one će biti n a odgovarajući način predstavljene javnosti.