Projekt NRGCOM: pokretač energetske neovisnosti u dunavskoj regiji
Projekt NRGCOM, financiran kroz program Interreg Danube Region, ima za cilj unaprijediti širenje energetskih zajednica stvaranjem odgovarajućeg okruženja za njihovo učinkovito funkcioniranje u dunavskoj regiji. Dunavska regija uvelike ovisi o uvozu fosilnih goriva, što izaziva zabrinutost u pogledu okoliša, učinkovitosti i sigurnosti opskrbe. Koncept zajednica obnovljive energije (REC) nije široko poznat u regiji, a njihovo djelovanje često je otežano pravnim, operativnim, infrastrukturnim ili tehničkim preprekama.
NRGCOM okuplja 13 projektnih partnera i 14 pridruženih strateških partnera iz 12 zemalja, uključujući lokalne, regionalne i nacionalne vlasti, energetske, razvojne i sektorske agencije, jednu EGTC, nevladine organizacije, interesne skupine, visokoobrazovne i istraživačke institucije te pružatelja usluga iz područja obnovljivih izvora energije. Unutar projekta, partneri će pregledati pravne okvire, analizirati operativne sustave i tehnike upravljanja postojećih REC-ova te prikupiti najbolje prakse kako bi razvili preporuke politika za uklanjanje uočenih prepreka. Zajednički će dizajnirati model i pripremiti strategiju za stvaranje odgovarajućih uvjeta za uspostavu REC-ova u dunavskoj regiji. Kroz akcije podizanja javne svijesti, partnerstvo će promovirati koncept u svojim zemljama. Potičući i podržavajući lokalnu samoproizvodnju i potrošnju, NRGCOM će značajno doprinijeti prijelazu na obnovljive izvore energije u području dunavske regije.
Raznolikost iskustava partnerskih zemalja s obnovljivim energetskim zajednicama naglašava potrebu za transnacionalnošću. Dok su u Austriji, Njemačkoj (s više od 1500 REC-ova), Slovačkoj ili Sloveniji pravni okviri za obnovljive energetske zajednice dobro uspostavljeni i REC-ovi se razvijaju već niz godina, u Crnoj Gori, Hrvatskoj, Republici Srbiji i Republici Moldaviji ne postoje funkcionalne energetske zajednice, iako je pravno okruženje relativno uspostavljeno. U Češkoj, Bugarskoj, Rumunjskoj i Mađarskoj postoje REC inicijative, ali mnoge prepreke ometaju njihovo pravilno funkcioniranje. Stoga, NRGCOM ne samo da ima za cilj proširiti znanje na vanjskoj razini, već se oslanja i na učenje među partnerima. Partneri kojima su potrebna stručna znanja i prijedlozi moći će učiti od partnera iz iskusnijih zemalja unutar projekta.
Projekt se temelji na tri glavna cilja:
- Iniciranje uspostave odgovarajućih uvjeta za energetske zajednice u dunavskoj regiji,
- Podizanje svijesti o važnosti prijelaza na obnovljive izvore energije i inicijative vođene zajednicom,
- Podrška energetskim zajednicama da djeluju pravilno i učinkovito u dunavskoj regiji.
Projekt će istražiti i predložiti pravna rješenja te analizirati različite operativne modele kako bi promovirao stvaranje potrebnih i odgovarajućih uvjeta za stvaranje energetskih zajednica. Kako bi se podigla svijest o trenutnim energetskim izazovima u dunavskoj regiji i postigla što veća promjena, partneri će se obratiti i uključiti različite vlasti i agencije, općine, članove energetskih zajednica, nevladine organizacije, mala i srednja poduzeća, operatore i pružatelje usluga, kao i širu javnost, te razviti i testirati poticajne metodologije za poticanje promjene ponašanja. Krajnji cilj projekta je osigurati dunavskoj regiji odgovarajuće okruženje i informirano društvo u kojem se inicijative za obnovljivu energiju vođene zajednicom mogu neometano pokrenuti i širiti, čime se olakšava zelena tranzicija i povećava energetska učinkovitost, doprinosi postizanju ciljeva dekarbonizacije i jača energetska sigurnost.
U sklopu projekta, NRGCOM je organizirao uspješan niz profesionalnih online okruglih stolova u regiji, fokusirajući se na različite aspekte razvoja energetskih zajednica. Ovi događaji okupili su stručnjake iz različitih sektora kako bi razmijenili znanja i najbolje prakse te raspravljali o izazovima i prilikama u uspostavi i upravljanju energetskim zajednicama. Kroz ove aktivnosti, projektom NRGCOM nastoji se stvoriti povoljno okruženje za razvoj energetskih zajednica, potičući održivi razvoj i energetsku neovisnost u dunavskoj regiji.