U Poreču održana radionica o mjerama klimatske prilagodbe na području Istre

U Poreču održana radionica o mjerama klimatske prilagodbe na području Istre

Negativni učinci klimatskih promjena u Istri iz godine u godinu postaju sve izraženiji, a štete uzrokovane poplavama i sušama sve učestalije i financijski zahtjevnije. Kao odgovor na ove rastuće trendove, jedinice lokalne samouprave imaju mogućnost provođenja mjera klimatskog ublažavanja (mitigacije) i mjera klimatske prilagodbe (adaptacije).

 

Mjere klimatskog ublažavanja, odnosno mitigacije, su mjere koje se odnose na sve mjere koje se poduzimaju kako bi se smanjile ili spriječile emisije stakleničkih plinova. Ublažavanje klimatskih promjena uključuje dekarbonizaciju, energetsku učinkovitost, uštedu energije i uvođenje obnovljivih oblika energije poput vjetra i sunca. Sa druge strane, mjere klimatske prilagodbe, odnosno adaptacije, odnose se na mjere koje su usmjerene na smanjenje ranjivosti prirodnih i društvenih sustava na klimatske promjene, povećanje njihove sposobnosti oporavka nakon učinaka klimatskih promjena, ili na iskorištavanje potencijalnih pozitivnih učinaka koji također mogu biti posljedica klimatskih promjena. Neki od mogućih mjera prilagodbe mogu uključivati učinkovitije korištenje vodnih resursa, izgradnju obrane od poplava, razvijanje i/ili odabir usjeva otpornih na sušu, prilagođavanje građevinskih propisa budućim klimatskim uvjetima i ekstremnim vremenskim prilikama itd.

 

Budući da je fokus radionice bio na mjerama adaptacije, organizirana je interaktivna radionica na temu 'Klimatske promjene i prilagodba u Istri – Od planiranja do lokalnog djelovanja'  kako bi se jedinice lokalne samouprave i ostala javna tijela na području Istre uključilo i dodatno educiralo o mogućnostima adaptacije na učinke klimatskih promjena. Radionica je organizirana skupno u suradnji partnera projekta REGILIENCE, grada Poreča, REGEA-e – i IRENA-e u četvrtak, 24.10.2024. godine u kongresnoj dvorani Doma obrtnika u Poreču. Na radionici je predstavljen regulatorni okvir vezan uz mjere adaptacije na učinke klimatskih promjena, te glavni prošli i budući klimatski trendovi u Istri, Hrvatskoj i svijetu.

 

Nakon prezentacija slijedila je interaktivna radionica na temu prepoznavanja klimatskih rizika u istarskim gradovima i općinama, nakon čega su predstavljene pravne obaveze i alati koje jedinice lokalne samouprave moraju poduzeti tijekom planiranja mjera prilagodbe. Održana je kraća prezentacija o procesu maladaptacije i koracima provjere koje jedinice lokalne samouprave mogu poduzeti prilikom procesa planiranja mjera. Uslijedili su dobri primjeri implementiranih mjera na području Istre kroz prezentacije o zdravom urbanom planiranju (Nataša Basanić Čuš, Zdravi grad Poreč) i o strateškom razvoju upravljanja poplavama (Vlatko Roland, Prehnit d.o.o.). Na kraju susreta održana je interaktivna radionica o planiranju, financiranju i uključivanju građana u proces adaptacije na učinke klimatskih promjena u kojem se kroz iskustva sudionika i prepreke sa kojima se oni suočavaju nastojalo tematiku više približiti sudionicima. U sklopu radionice, IRENA je kao par mogućih rješenja adaptacije predstavila par primjera rješenja temeljenih na prirodi (Nature based Solutions). Predstavljeni su pilot projekti Horizon projekta CARDIMED koji su usmjereni na rješavanje širokog spektra klimatskih rizika (suša, poplava, toplinskih udara…), te projekt instalacije zelenih nadstrešnica koje se u sklopu Interreg Euro-MED projekta EnerCmed planiraju postaviti na deset stanica javnog prijevoza u gradu Puli kao rješenje negativnog učinka urbanog toplinskog otoka.

 

Galerija fotografija